Masterclasses Toekomst van Energie in Drenthe
Masterclasses Toekomst van Energie in Drenthe
Hoe maak je nú keuzes voor de toekomst van het energiesysteem in 2050? Met dat vraagstuk hebben provincies, gemeenten en netbeheerders te maken. Daarvoor moeten belangrijke keuzes worden gemaakt voor de energievraag, de capaciteit van ons elektriciteitsnet en de optimale energiemix.
Om bestuurders, ambtenaren en anderen die aan de energietransitie werken, beslagen ten ijs te laten komen voor het maken van degelijke besluiten, organiseerde provincie Drenthe de masterclassreeks Toekomst van Energie in Drenthe.
Deze reeks ondersteunt de ontwikkeling van een energie- en omgevingsvisie voor 2050. Maar de serie creëerde ook een stevige technische basis voor het gesprek over de toekomst van ons energiesysteem en de ruimtelijke inpassing daarvan. Zo blijven we samen stappen zetten richting een duurzaam en leefbaar Drenthe.
Zes avonden vol inzicht en inspiratie over de energietoekomst van Drenthe liggen inmiddels achter ons. Van kernenergie tot waterstof, van netcongestie tot energieplanologie: samen hebben we onze blik op 2050 aangescherpt.
Een enorme dank aan alle sprekers, deelnemers en partners die deze reeks zo waardevol hebben gemaakt. Deze betrokkenheid en nieuwsgierigheid maken het verschil voor de toekomst van onze provincie!
Hieronder zijn alle masterclasses te kijken. Ook zijn de bijbehorende presentaties te downloaden.
Energievisie 2050

Masterclass 1 - Energiesysteem
Op dinsdag 15 oktober 2024 begonnen we met een lezing over het energiesysteem van de toekomst. Martien Visser, lector Energie & Netwerken aan de Hanze, gaf een lezing over de werking van het energieysteem en wat de mogelijkheden en beperkingen zijn voor Drenthe in de periode na 2030. De lezing gaf ons een blik op de technisch-economische kant van het energiesysteem.
Masterclass 2 - Netcongestie
Op dinsdag 19 november 2024 vond de bijeenkomst over netcongestie plaats. Hierin gaven Bas van Duijnhoven, senior adviseur Reliable Systems bij Soltegro, dat elektriciteitsnetten ontwerpt, en Greetje Bronsema, strategisch adviseur bij Enexis, een toelichting op het elektriciteitsnetwerk en op de vraagstukken en oplossingsrichtingen die momenteel spelen rond netcongestie.
Masterclass 3 - Kernenergie
Op dinsdag 3 december 2024 vond er een masterclass over kernenergie plaats, waarin Wim Turkenburg, emeritus hoogleraar 'Science, Technology & Society' aan de Universiteit Utrecht en adviseur voor energie- en milieuvraagstukken, en Marieke van Gemert, Manager Nuclear NewBuild Projects bij NRG, ons meenamen in de rol van kernenergie in de energievoorziening en de noodzaak en haalbaarheid van kerncentrales en Small Modular Reactors (SMR's).
Masterclass 4 - Waterstof
Op 25 februari 2025 vond de vierde masterclass in de reeks Toekomst van Energie in Drenthe plaats. Deze ging over waterstof en werd gegeven door Jörg Gigler, directeur van TKI Nieuw Gas binnen Topsector Energie. De aanwezigen werden meegenomen in wat waterstof precies is, welke soorten er zijn, hoe het in de praktijk werkt en wat waterstof kost. Ook werd er ingegaan op de Drentse ontwikkelingen op het gebied van waterstof.
Masterclass 5 - Groen gas
Opname mislukt, presentatie beschikbaar
Contact
Masterclass 6 - Energieplanologie
Op 22 april vond de masterclass over energieplanologie plaats. We hebben in de masterclasses meerdere energiebronnen en -dragers verkend. Die hebben we waarschijnlijk allemaal nodig in onze energiemix, maar gaat dat allemaal passen? Welke facetten komen aan bod als we het hebben over planologie? Dr. Ferry van Kann van de Rijksuniversiteit Groningen (RUG) nam ons mee in planologie, infrastructuur en energielandschappen.
Masterclass 7 - Energievisie 2050
Op 23 september vond de masterclass over de Energievisie 2050 plaats. De Energievisie vormt een belangrijke bouwsteen voor de Omgevingsvisie. In de Omgevingsvisie worden de ambities en keuzes op het gebied van de energietransitie ruimtelijk verankerd. Verdere bespreking en besluitvorming vindt plaats in het bredere proces rondom de Omgevingsvisie. Inmiddels is bij de Energievisie het participatieproces met Drentse gemeenten en maatschappelijke partners afgerond. Hun inbreng draagt in belangrijke mate bij aan het verrijken, verhelderen en verdiepen van de Energievisie. In deze masterclass nemen we u graag mee in dit verhaal.
Masterclass 8 - Warmtebedrijf Drenthe-Overijssel
Op 18 november 2025 vond de masterclass over Warmtebedrijf Drenthe-Overijssel plaats. Samen met Overijssel, Enexis, Rendo, Cogas en het Rijk (Energiebeheer Nederland), heeft provincie Drenthe de haalbaarheid onderzocht van een regionaal warmtebedrijf dat gemeentelijke warmtenetten kan realiseren. In deze masterclass nemen Theo Venema (Warmtestad Groningen) en Paul Corzaan (gemeente Groningen) ons mee hoe een warmtebedrijf wordt opgericht en welke activiteiten het uitvoert. Daarnaast vertelt Anne Melchers (ministerie van KGG) over de warmtetransitie vanuit nationaal perspectief en de rol van de rijksoverheid.
