Provincie Drenthe geeft opdracht voor verkenning nieuw volkslied
Is het tijd voor een nieuw volkslied van en voor Drenthe? Stichting Iemandsland, RTV Drenthe en de Provincie Drenthe gaan samen op zoek naar het antwoord op die vraag. Drie muziekmakers krijgen de opdracht om ieder een nieuw volkslied voor Drenthe te schrijven. Daarna is het woord aan de Drenten: welk lied spreekt het meest aan, en is er eigenlijk behoefte aan een nieuw volkslied?
De verkenning is een creatieve uitwerking van de door Provinciale Staten aangenomen motie over een Drents volks-vreugdelied. Gedeputeerde Yvonne Turenhout: “Ik vind het mooi dat we op deze manier gezamenlijk invulling geven aan de motie. Juist doordat zoveel mensen kunnen meedenken en meestemmen, wordt het echt een verkenning van ons allemaal.” De provincie ziet de aanpak als een mooie manier om Drentse trots, creativiteit en verbondenheid zichtbaar te maken. ‘We zeggen vaak dat we inwoners willen betrekken bij wat er in Drenthe gebeurt. Dit project laat zien dat we dat ook daadwerkelijk doen’, aldus de gedeputeerde.
De zoektocht begint met een podcastserie van de Stichting Iemandsland. Zij verzorgen ook de voorselectie van de muzikanten. Drie geselecteerde muziekmakers gaan aan de slag met dezelfde bijzondere opdracht: schrijf een volkslied dat iets vertelt over het Drenthe van nu. Daarbij krijgen zij alle ruimte voor een eigen muzikale en inhoudelijke invulling.
De drie nieuwe liederen worden gepresenteerd in een speciale televisie-uitzending. Inwoners kunnen daarna een week lang hun stem laten horen en meebeslissen over het mogelijk nieuwe Drentse volkslied. RTV Drenthe produceert de televisie-uitzendingen en verzorgt de publieksstemming.
Drie liederen, één bijzondere zoektocht
De zoektocht draait nadrukkelijk om meer dan alleen het aanwijzen van een winnaar. Stichting Iemandsland en RTV Drenthe willen met het project ook een gesprek op gang brengen over de betekenis van een volkslied. Past het huidige volkslied nog bij Drenthe? Is er behoefte aan iets nieuws? En wat zou een volkslied over het Drenthe van vandaag eigenlijk moeten vertellen?
Muzikant Bert Hadders doet dat onderzoek samen met podcastmaker Marjolein Knol namens stichting Iemandsland. “We zoeken artiesten waarvan wij nieuwsgierig zouden zijn wat ze ervan zouden bakken. De keuze is reuze, het is heel moeilijk om te kiezen. We kiezen los van onze eigen voorkeuren in ieder geval drie populaire en diverse muzikanten.”
Martin van der Veen van RTV Drenthe kijkt uit naar de samenwerking en vooral naar wat de zoektocht gaat opleveren. “Ik ben heel benieuwd naar de drie nieuwe liederen en naar de verschillende manieren waarop de makers Drenthe weten te vangen in muziek en tekst. Maar de interessantste vraag is misschien wel: zit Drenthe eigenlijk op een nieuw volkslied te wachten? Dat willen we niet zelf invullen. We leggen die vraag graag voor aan Drenthe.”
Drenthe beslist
Inwoners van Drenthe kunnen nu al reageren en hun ideeën delen.
Oproep!
Moet er een nieuw volkslied komen? En zo ja: waar moet die over gaan?
Bel 06-11612640 en spreek een voicemail in. Of stuur een spraakberichtje via whatsapp. Zeg je naam en woonplaats en geef je reactie.
“Dan kunnen de muzikanten daar alvast mee aan de slag gaan,” legt podcastmaker Marjolein Knol uit. “We laten hen de ingestuurde reacties horen en de leukste reacties zijn vanaf januari ook terug te horen in de podcast.”
Begin 2027 te volgen
De komende periode selecteert Stichting Iemandsland de drie muziekmakers en gaat de verkenning in opdracht van de provincie van start. Belangstellenden kunnen zich nu al abonneren op de podcast ‘Waar kom ik weg’. Begin 2027 worden de drie nieuwe liederen gepresenteerd in een televisie-uitzending van RTV Drenthe. Daarna krijgt heel Drenthe de kans om mee te luisteren, mee te praten en te stemmen.

