Noord-Nederland: blijf naast onderhoud ook investeren in bereikbaarheid van de toekomst

Gepubliceerd op 16 oktober 2026

Noord-Nederland heeft kennisgenomen van het voorstel van het Ministerie van Infrastructuur en Waterstaat om infrastructuurprojecten binnen het Mobiliteitsfonds te herprioriteren. Binnen de beperkte middelen zijn pijnlijke keuzes gemaakt. De voorgestelde richting sluit aan bij de gesprekken die de afgelopen periode zijn gevoerd met de bewindspersonen. Het is belangrijk dat er geïnvesteerd wordt in noodzakelijk onderhoud. Tegelijkertijd is het essentieel om te blijven investeren in toekomstgerichte infrastructuur, die bijdraagt aan de economische kracht van Noord-Nederland.

Afspraken en toezeggingen nakomen

Voor Noord-Nederland staat voorop dat gemaakte afspraken en recente toezeggingen worden nagekomen door de politieke partijen in Den Haag. Dat geldt in het bijzonder voor het Deltaplan van Noordelijk Nederland; de seinen staan op groen om nu aan de slag te gaan met de spoorcapaciteit bij Meppel en de aanleg van de Nedersaksenlijn. Ook zijn er aanvullende afspraken gemaakt voor de realisatie van de Lelylijn. Deze verbindingen zijn essentieel voor de bereikbaarheid en verdere ontwikkeling van het Noorden en Nederland.

Blijven investeren in de toekomst: de koek moet groter

Investeren in infrastructuur is investeren in economische ontwikkeling, woningbouw, arbeidsmarkt, leefbaarheid en brede welvaart. Een betrouwbaar infrastructuurnetwerk vraagt daarom om voldoende middelen voor beheer, onderhoud en vervanging. Tegelijkertijd is het essentieel om te blijven investeren in nieuwe verbindingen en toekomstige bereikbaarheid.

Voorzitter SNN Arno Brok: “Noord-Nederland heeft de handen ineengeslagen en herhaaldelijk met het Rijk gesproken. De investeringen die gedaan worden in onderhoud van infrastructuur in Noord-Nederland zijn hard nodig. Maar alleen onderhouden wat er al ligt is niet genoeg. Het is teleurstellend dat belangrijke investeringen in de toekomstige bereikbaarheid worden uitgesteld. Nederland moet blijven investeren in nieuwe verbindingen en extra capaciteit. Dat is nodig voor onze economie, woningbouw, bereikbaarheid en brede welvaart, in het Noorden én in de rest van Nederland.”

Vervolg

Noord-Nederland werkt met het Rijk verder aan de uitwerking van de infrastructuurprojecten en blijft zich inzetten voor voldoende structurele middelen in het Mobiliteitsfonds. Het uitgangspunt is helder: afspraken nakomen, bestaande infrastructuur op orde houden en ruimte creëren om te investeren in de toekomst van Nederland.