Drenthe versterkt kansen voor nieuwe culturele makers
De provincie Drenthe wil nieuwe en opkomende theatermakers meer mogelijkheden geven om zich in Noord-Nederland verder te ontwikkelen. Gedeputeerde Staten hebben besloten maximaal €45.000 beschikbaar te stellen voor het Samenwerkingsverband Nieuwe Noordelijke Makers. Vijftien noordelijke theaters werken daarin samen om makers toegang te geven tot professionele podia en hen te ondersteunen bij hun verdere ontwikkeling.
Het samenwerkingsverband is opgericht door Stichting Stormram in samenwerking met 15 van de 17 Noord-Nederlandse VSCD-theaters. Onder meer De Nieuwe Kolk en De Tamboer in Drenthe maken deel uit van de samenwerking. Ook theaters in Fryslân en Groningen, waaronder De Harmonie, SPOT en Kielzog, zijn aangesloten. De samenwerking is vastgelegd tot en met 31 december 2028.
Dat levert ook concreet kansen op voor makers uit Drenthe. Dit seizoen doen onder anderen 044Mime, Collectief Teder / Isa Zwart, Firma Frictie en Joeri Heegstra en Max Wind mee aan het programma. Joeri Heegstra en Max Wind werken daarbij samen met Garage TDI. Firma Frictie werkt vanuit De Tamboer in Hoogeveen. Uit het projectplan van het gezelschap blijkt bovendien dat Stormram hen in contact heeft gebracht met noordelijke theaters waarmee eerder nauwelijks verbinding was.
Gedeputeerde Yvonne Turenhout:“Talent moet de ruimte krijgen om zich te ontwikkelen, juist ook hier in het Noorden. Daarvoor zijn niet alleen goede makers nodig, maar ook podia, netwerken en mogelijkheden om werk voor publiek te presenteren. Door samen te werken kunnen we makers meer kansen bieden om zich hier verder te ontwikkelen en een professionele praktijk op te bouwen.”
Aanvulling op bestaande regeling Bewezen Culturele Talenten Drenthe
Met de bijdrage aan het Samenwerkingsverband Nieuwe Noordelijke Makers investeert Drenthe in de omgeving waarin nieuwe makers zich kunnen ontwikkelen. Makers krijgen via het samenwerkingsverband toegang tot professionele podia. Daarnaast is er aandacht voor ondernemerschap, publiciteit en distributie. Het doel is de positie van nieuwe noordelijke makers te versterken en het regionale podiumkunstenklimaat duurzaam te verbeteren.
Deze aanpak vult de bestaande provinciale ondersteuning van individuele culturele talenten aan. Met de subsidieregeling Bewezen Culturele Talenten Drenthe ondersteunt de provincie makers die al verder zijn in hun ontwikkeling. Zij kunnen werken aan nieuw werk, hun eigen artistieke signatuur en hun ondernemerschap. De regeling staat open voor verschillende kunstdisciplines en interdisciplinair werk.
De regeling komt voort uit de cultuurnota 2025-2028 Cultuur maakt Drenthe/Drenthe maakt cultuur. Daarin is talentontwikkeling verbonden aan het versterken van de Drentse culturele basisinfrastructuur. Voor bewezen cultureel talent is in de cultuurnota jaarlijks €60.000 beschikbaar in de jaren 2025 tot en met 2028.
Turenhout:“We willen dat talent niet alleen in Drenthe ontstaat, maar hier ook mogelijkheden vindt om volgende stappen te zetten. Daarom kijken we zowel naar de ontwikkeling van individuele makers als naar de culturele infrastructuur die zij daarvoor nodig hebben. Zo bouwen we aan een aantrekkelijk en veelzijdig cultureel klimaat in Drenthe en Noord-Nederland.”
Noordelijke samenwerking
De provincie Drenthe draagt maximaal €45.000 bij aan het samenwerkingsverband. Ook de provincies Groningen en Fryslân en de vijftien deelnemende theaters dragen bij aan de begroting.
Meer informatie over de ondersteuning voor individuele bewezen talenten is te vinden via de provinciale regeling Subsidie Bewezen Culturele Talenten Drenthe.
