Meer dan 3.000 archeologische vondsten in Drents beekdal
Meer dan 3.000 archeologische vondsten in Drents beekdal
De herinrichting van het beekdal Nieuwe Drostendiep heeft een uitzonderlijke bijdrage aan de Drentse archeologie geleverd. Tijdens de eerste fase van ontwikkeling en aanleg van het natuurgebied, zijn ruim 3.000 archeologische vondsten gedaan, daarvan zijn er meer dan 600 zeer bijzonder. Het gaat om sieraden, gereedschap en gebruiksvoorwerpen uit zeer diverse perioden: van de Steentijd tot en met de Tweede Wereldoorlog. De omvang, de variatie én de uitzonderlijk goede staat maken de vondsten zeer opmerkelijk.
Het beekdal Nieuwe Drostendiep ligt tussen Sleen en Oosterhesselen en wordt opnieuw ingericht om ruimte te maken voor natuur en water. De bovenste grondlaag van het gebied werd daarbij nauwkeurig onderzocht door een gespecialiseerd archeologisch bureau. Dat leverde een schat aan vondsten op. Zo zijn er gereedschappen uit de Steen- en Bronstijd gevonden en kwamen er sieraden uit de tweede eeuw voor Christus tot en met de vroege middeleeuwen naar boven. Ook uit latere perioden zoals de Tachtigjarige Oorlog en de Tweede Wereldoorlog zijn er voorwerpen aangetroffen.
Gedeputeerde Yvonne Turenhout: “We zijn trots op de rijke historie van ons prachtige Drentse en unieke landschap. Deze bijzondere vondsten benadrukken deze waarde eens te meer.”
Bij werkzaamheden in beekdalen wordt bijna altijd archeologisch onderzoek gedaan. Door de eeuwen heen zijn het immers altijd belangrijke plekken geweest. Ze werden gebruikt als route, voedselbron en kenden vaak ook een spirituele betekenis. Archeologische vondsten zijn op zichzelf dan ook niet uniek. De vondsten bij het Nieuwe Drostendiep overtroffen echter alle verwachtingen. Dat komt door het grote aantal, de variatie en vooral de uitzonderlijk goede staat waarin ze verkeren. Die uitstekende conservering hangt samen met de relatief weinig verstoorde bodemlaag waarin de vondsten zijn aangetroffen.
Onderzoek gaat verder
De vondsten zijn op dit moment nog niet te zien voor publiek en worden nog verder onderzocht, schoongemaakt en geïnventariseerd. De provincie Drenthe en de gemeente Coevorden onderzoeken samen met deskundigen hoe de vondsten straks aan het publiek kunnen worden gepresenteerd. Daarbij wordt gekeken naar een tentoonstelling en naar mogelijkheden om een deel van de vondsten digitaal toegankelijk te maken. Naar verwachting is daar na de zomer meer over bekend.
Samenwerking herinrichting Nieuwe Drostendiep
De eerste fase van de herinrichting van het Nieuwe Drostendiep kwam tot stand namens een groot aantal samenwerkende partijen zoals de Initiatiefgroep Stroomgebied Drostendiep, Natuurmonumenten, Stichting het Drentse Landschap, Agrarische Natuur Drenthe en gemeente Coevorden en vond plaats in opdracht van waterschap Vechtstromen en provincie Drenthe.
