LEADER-subsidie voor investeringen in de plattelandseconomie
In 2026 kunnen inwoners, ondernemers, organisaties en verenigingen in Drenthe opnieuw subsidie aanvragen via het LEADER-programma. LEADER ondersteunt initiatieven voor de ontwikkeling van Toekomstgerichte economie, Samen leven en wonen, Versterken biodiversiteit en landschapskwaliteit en Klimaatadaptatie en duurzaamheid op het Drentse platteland.
Drenthe kent twee regelingen: de Provinciale LEADER-regeling en de Europese LEADER-regeling. De Provinciale LEADER-regeling ondersteunt kleinschalige projecten op het Drentse platteland met een minimaal subsidiebedrag van € 5.000 en een maximaal subsidiebedrag van € 25.000. Voor de komende twee jaar is voor Oost-Drenthe nog ruim € 800.000 euro en voor West-Drenthe nog ruim € 350.000 euro beschikbaar.
De Europese LEADER-regeling ondersteunt grote projecten met een minimaal subsidiebedrag van € 50.000 en een maximaal subsidiebedrag van € 125.000. Voor beide regelingen geldt dat ze een bijdrage zijn van maximaal 50% in van de kosten van het project.
Nieuwe speelschuur Drentse Koe
Eén van de projecten die in 2025 is gerealiseerd met een bijdrage uit de Europese LEADER-regeling is de nieuwe Speelschuur bij de Drentse Koe in Ruinerwold. De nieuwe speelschuur werd op vrijdag 12 december feestelijk geopend door gedeputeerde Gert-Jan Schuinder. “Met deze uitbreiding kan het bedrijf jaarrond open en bieden ze ook jaarrond werkgelegenheid in de omgeving. Een mooi voorbeeld van de bijdrage van LEADER aan de economische ontwikkeling van het platteland!”
Uiteenlopende projecten
LEADER staat voor ‘Liaison Entre Actions de Développement de l’Economie Rurale’, oftewel: Samenwerking voor plattelandsontwikkeling. Het is een Europees subsidieprogramma dat gericht is op samenwerking in de regio, minder-verstedelijkte gebieden en gebieden die achterblijven in de economische ontwikkeling. Naast de nieuwe speelschuur van de Drentse Koe, werden onder andere de volgende projecten gerealiseerd met een bijdrage vanuit LEADER:
- Tramremise, Frederiksoord
- De Venehoeve, 2e Exloërmond
- Voedseltuin De Zonnewending, Eelde
- Boer Sil en Saar, Dwingeloo
- Huiskamer in Dorpshuis Over Entinge, Dwingeloo
- Villa Vita, Emmer-Compascuum
Nieuwsgierig naar deze projecten of heb je zelf een idee dat je met LEADER-subsidie wilt uitvoeren? Bekijk dan voor meer informatie de website www.leaderdrenthe.nl.
