Norgerbrug kreeg zichtbaar vorm op 9 april
Op donderdag 9 april gebeurde er iets bijzonders bij de Norgerbrug. Aannemer Strukton plaatste die dag het bewegende deel van de nieuwe brug. Dat is het deel dat omhoog gaat wanneer boten passeren. Na deze hijsactie kreeg de nieuwe Norgerbrug zichtbaar vorm.
De Norgerbrug ligt op een druk punt waar wegen en water samenkomen. Dagelijks rijden hier veel mensen langs en varen er boten onderdoor. Juist op zo’n plek is het belangrijk dat alles straks goed en veilig werkt.
Belangstellenden konden op 9 april vanaf een veilige plek meekijken hoe zo’n grote hijsactie verloopt. Veel mensen maakten van deze kans gebruik om de indrukwekkende operatie van dichtbij te volgen.
Waarom een nieuwe Norgerbrug?
De Norgerbrug is bijna honderd jaar oud. De situatie bij de oude brug paste niet meer bij het verkeer van nu. Grote voertuigen, zoals landbouwverkeer en vrachtwagens, kwamen elkaar vaak tegen op een krap punt. Dat zorgde voor oponthoud en irritatie. Soms ontstond er zelfs schade aan voertuigen, omdat er te weinig ruimte was.
Projectleider Lambert Vlieg verwoordde het zo:
“De verkeerssituatie was niet meer acceptabel. Landbouwvoertuigen en vrachtwagens konden elkaar niet passeren. Dat gaf irritatie: wie gaat er achteruit voor wie? En het leverde soms ook schade op.”
Daarom werd gekozen voor een nieuwe brug. Tegelijk werd ook de route van de weg aangepast, het zogeheten wegtracé. Deze aanpassing moet zorgen voor rustiger en overzichtelijker verkeer, zodat weggebruikers straks makkelijker kunnen doorrijden.
Een brug die je niet vaak ziet
Wat gebeurde er op 9 april?
Op 9 april werd het bewegende brugdeel op zijn plek gehesen en gemonteerd. Dit is het deel waar het verkeer straks overheen rijdt én dat zichtbaar is wanneer de brug omhoog gaat. Het was een indrukwekkend moment: een object van ongeveer 60 ton moest exact op de juiste plek landen.
Lambert Vlieg lichtte toe:
“Dit is het moment waarop alles samenkomt. Het wezenlijke onderdeel van de brug waar je straks overheen rijdt, werd met een grote hijskraan geplaatst.”
Bezoekers zagen hoe groot de operatie was. Een enorme hijskraan, het brugdeel op een lange oplegger en het langzaam hijsen door de lucht maakten veel indruk. Tegelijk was het spannend, want alles moest tot op de centimeter kloppen.
Hoe gaat het verder?
Na 9 april was het werk nog niet klaar. De aannemer is momenteel aan de slag met de afbouw van de brug. Ook werd de brug getest. Deze tests zijn nodig om de brug straks veilig in gebruik te kunnen nemen.
Planning: wat is de stand van zaken?
Begin dit jaar zorgde langdurig winterweer voor vertraging. Vooral het werk aan kabels en leidingen duurde langer door vorst en natte omstandigheden. Daarom is de planning aangepast. De verwachting is dat de Norgerbrug en de Norgervaart vóór de TT in Assen worden geopend.
Timelapse
In deze timelapse is te zien hoe het bewegende brugdeel stap voor stap op zijn plek wordt gehesen.
